I den här gruppen kommer vi att teckna all sorts Fantasy som man kan komma på. Allt från sagan om ringen Fantasy till Spiderwick och Narnia! Har du en Ideé om en ny sorts Fantasy så kan du ju mejla mig eller skriva den här!
Det finns många sorters fantasy. En sort är "sagan om ringen fantasy". Då tecknar man messt drakar, hobbitar (hober), trollkarlar och alver. J.R.R Tolkien skrev triologin om ringen, och de flessta personer har nog läst, eller sett alla tre böckerna.
Jag tror att den här bilden passar in i mer "sällsam" fantasy. Det onaturliga och obesvarade är ganska svårt att luckas med. Sitter och skissar på en bild på en drake och hans ryttare. När den är färdig så kan vi gämföra bilderna och se vilken sorts fantasy som passar mest i den. Men just den här bilden skulle passa bra i en spännande och gripande historia med eld, lejon, drakar, kanske vikingar eller riddare?
Jätte vacker! Den här sortens fantasy passar bra i miljöer vid hav och sjöar(såklart xD), vid soliga stränder, kala berg och slipriga stenar. Mest i vackert väder och molnfri himmel. Jätte bra gjort!
Kul! Men får man fråga, är det nödvändigt att klassifiera bilderna? Jag menar, jag tycker det vore roligare om man inte använde liksom kategorier, för människorna tecknar kanske inte efter en viss typ av fantasy (om det finns egentligen flera sorters fantasy). ^_^' Förlåt om jag klagar.